Jak wybrać dobrą kurtkę zimową?

27/10/2022

Kurtka to najważniejszy ubiór na zimę. Od niej należy zacząć kompletowanie garderoby na tę porę roku. Wybór kurtki zimowej nie jest taki prosty, jak się wydaje. Chodzi bowiem nie tylko o to, żeby było nam ciepło, ale także o to, żeby dobrze wyglądać. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych kurtkach, w różnych kolorach i z różnymi wypełnieniami. Kurtki damskie to naprawdę szeroka kategoria. Wybór jest ogromny. Na co więc postawić?


Kurtka długa czy krótka?

Pierwsza decyzja, którą trzeba podjąć, to długość kurtki. To, jaka będzie lepsza, zależy od naszych preferencji, a także potrzeb. Długie kurtki są modne, tak jak i płaszcze, a dodatkowo zapewniają ciepło nawet lepiej niż krótkie. Nierzadko zdarza się, że koszula wymyka się spod spodni odsłaniając plecy. Długa kurtka pozwoli ochronić właśnie plecy i biodra. Do tego jest elegancka i pasuje do każdego stroju – codziennego czy oficjalnego. Jednak nieco krępuje ruchy i nie będzie dobra do aktywnego spędzania czasu. Kurtka krótka zaś nie osłoni nam lędźwi ani bioder. Pasuje jednak zdecydowanie bardziej niż długa do stylizacji sportowych i znacznie lepiej nadaje się do aktywności w postaci biegania czy roweru na świeżym powietrzu. Krótka kurtka też jest dość uniwersalna. Pasuje zarówno do sportowych, jak i do elegantszych stylizacji, a nawet i do sukienek. Bardzo popularne są tak zwane kurtki parki, wzorowane na długich, grubych płaszczach, tak właśnie zwanych. Są to grube i długie kurtki z futrzanymi obwódkami na kapturach. Są więc zarówno ciepłe, jak i eleganckie.

Wypełnienie kurtki

Kolejną kwestią, którą trzeba przemyśleć wybierając zimową kurtkę, jest jej wypełnienie. Może ono być naturalne lub syntetyczne. Wypełnienie naturalne to zazwyczaj puch lub pierze, ewentualnie ich mieszanka. To najlepszy wybór dla zmarzluchów, bo kurtki damskie z takim wypełnieniem są naprawdę bardzo ciepłe. Niestety wypełnienie to nie nadaje się dla alergików. Osoby uczulone na pióra powinny dokładnie sprawdzać, jakie wypełnienie ma kurtka, która im się podoba. Zdecydowanie lepszym wyborem dla alergików będzie wypełnienie syntetyczne w postaci włókien poliestrowych. Takie kurtki doskonale nadają się na deszczową lub śnieżną pogodę. Szybko schną, nie tracą właściwości i są lekkie. Jeśli ktoś ceni sobie lekkość, wypełnienie syntetyczne będzie lepszym wyborem, ponieważ wypełnienie z piór jest cięższe. Kurtki z wypełnieniem poliestrowym można też prać w pralce.

Nie tylko wnętrze – wierzchni materiał też ma znaczenie

Wypełnienie jest ważne, ale nie należy poprzestawać na zwróceniu uwagi tylko na nie. Idealna kurtka na zimę powinna być przede wszystkim nieprzemakalna, a także oddychająca i zapewniająca komfort noszenia. Wodoodporność jest bardzo ważna w przypadku puchowych kurtek lub z pierzem, gdyż naturalne wypełnienie robi się naprawdę ciężkie po nasiąknięciu. Najlepszym materiałem zewnętrznym na kurtki jest mieszanka poliestru bądź poliamidu oraz bawełny.

Dodatkowe szczegóły

Przy wyborze kurtki na zimę nie można zapomnieć także o detalach i nie chodzi tylko o ozdoby. Najważniejsza rzecz to kaptur Na zimę wręcz obowiązkowy. Warto jednak wybrać kurtkę z odpinanym kapturem. Można też znaleźć kurtki z kapturami ozdobionymi futerkiem, które też można odpiąć. Wtedy kurtka może posłużyć też w pogodne i nieco cieplejsze dni. Na pewno warto również zwrócić uwagę na taką rzecz, jak stójka, która ochroni przed wiatrem, nawet jeśli zapomni się o szaliku lub nie lubi go nosić. Ciekawym elementem są też ściągacze, które mogą znajdować się zarówno na rękawach, jak i na dole. Stanowią element ozdobny, ale też pomagają utrzymać ciepło. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sam wygląd kurtki – jej kolor, elementy futrzane, guziki, suwaki. Ponadto przydatne niezwykle zimą są kieszenie, w których nie tylko można mieć różne rzeczy, czy schować czapkę albo rękawice, kiedy gdzieś się rozbieramy, ale też schować dłonie, bo czasem nawet rękawice nie wystarczają, by było w nie ciepło. Grubość czy wypełnienie to najważniejsza rzecz, ale pamiętajmy, że detale też potrafią być istotne.



28 komentarzy